



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Tray |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 100 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM Cortex M4 |
| Interface | I²C, I²S, IrDA, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 40 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.71 V |
| Number of ADC Channels | 2 |
| Max Frequency | 100 MHz |
| RAM Size | 24 kB |
| Data Bus Width | 32 bit/16 bit |
| Number of PWM Channels | 8 |
| Number of Programmable I/O | 40 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 1.71 V to 3.6 V |
| ADC Resolution | 16 bit |
| Max Clock Frequency | 100 MHz |
| RoHS | Compliant |
Stock: 448
Distributors
pcbx
Unit Price$3.63601
Ext.Price$3.63601
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.63601 | $3.63601 |
| 10 | $2.44083 | $24.40830 |
| 25 | $2.34678 | $58.66950 |
| 50 | $2.18151 | $109.07550 |
| 100 | $2.02790 | $202.79000 |
| 300 | $2.02448 | $607.34400 |
| 500 | $2.02106 | $1010.53000 |
